Підготовка до первинного огляду проктолога 

Якщо Ви вирішили звернутися до проктолога з приводу сильного болю в задньому проході або рясної кровотечі, то готуватися до огляду не потрібно.  В інших випадках перед первинним оглядом цілком достатньо за 1-2 години до прийому поставити невелику очисну клізму (так звану «грушу»). Обмежень у прийомі їжі немає.  Якщо Ви записані на прийом після роботи у вечірній час, і можливості підготуватися немає, то очисну клізму можна поставити після вранішнього стільця.  Такої підготовки цілком достатньо для огляду анального каналу, виявлення патології гемороїдальних вузлів, тріщин і т.д. Якщо при первинному огляді плануються додаткові методи діагностики, наприклад, ректороманоскопія, готуватися потрібно більш ретельно.

 

Підготовка до ректороманоскопії 

У клініці Вас можуть підготувати до маніпуляції за допомогою апарату для колоногідротерапії безпосередньо перед дослідженням. Це займає додатково 10-15 хвилин.
Якщо Ви вирішили підготуватися самостійно, то існує два способи підготовки кишки до маніпуляції:

  проносним (фортранс);

  очисними клізмами;

Кожен з методів має свої плюси і мінуси: підготовка клізмами – заняття досить обтяжливе і тривале; фортранс неприємний на смак, його потрібно випити досить багато і деякі пацієнти у зв’язку з цим відчувають суттєвий дискомфорт. Якість підготовки однакова в обох випадках, так що вибір залишається за пацієнтом.
 

Підготовка: Фортранс 

Прийом Фортрансу бажано починати через 1,5 – 2 години після їжі.
Кожен пакетик препарату розчиняється в 1 літрі води. За 1 годину потрібно випити 1 літр розчину, по склянці протягом 15 хвилин невеликими ковтками. Обмежень в їжі немає.
При обстеженні вранці препарат приймається напередодні, 4 пакети Фортрансу розводяться в 4 літрах води і приймаються з 15 до 19 годин, приблизний час дії проносного – 16-21 година.

При обстеженні у другій половині дня, прийом препарату розбивається на два дні. Напередодні пацієнт випиває 2 літри розчину (тобто 2 пакети) з 17-19 годин, приблизний час дії – 18-20 годин. У день дослідження необхідно прийнятище 2 пакети з 7-9 годин, очікуваний час дії проносного – 8-11 годин.

 

Підготовка клізмами 

При обстеженні у другій половині дня (орієнтовно 15-17 годин): легкий сніданок, не обідати. Очисні клізми (кухоль Есмарха) робляться в 12, 13, 14 годин.

При обстеженні вранці: легка вечеря, легкий сніданок. Напередодні ввечері 1-2 очисних клізми (до чистої води), 1 очисна клізма вранці за 1-1,5 години до візиту.

 

Техніка постановки очисної клізми 

Для очищення та підготовки кишки до досліджень використовується так званий кухоль Есмарха (пацієнти часто називають її« грілкою »через зовнішню схожість). Постановка клізми здійснюється в положенні лежачи на лівому боці із зігнутими та підтягнутими до живота ногами. Бажано приготувати тазик і клейонку (рушник), на випадок, якщо Ви не зможете втримати воду.

У кухоль Есмарха наливається 1-1,5 л теплої (кімнатної температури) води, після чого вона піднімається вгору на висоту 1-1,5 метра. Клізму в піднятому стані може утримувати будь-хто з рідних, або, якщо Ви робите процедуру без помічників, можна її підвісити (для цього, як правило, в клізмі є спеціальний отвір). Після цього наконечник опускається вниз в тазик, відкривається кран (якщо крана немає, його можна замінити прищіпкою) і випускається повітря та невелика кількість води, після чого кран закривається. Наконечник змазують вазеліном і вводять у задній прохід, відкривається кран, після чого рідина під тиском надходить у пряму кишку. Після вилучення наконечника, його миють милом під струменем теплої води і кип’ятять.

 

Підготовка до ірігоскопії і колоноскопії 

Підготовка до цих досліджень проводиться однаково, так як їх виконання можливе тільки при повному очищенні товстої кишки від вмісту. Варіанти підготовки також два – очисними клізмами або Фортранс. Фортранс пацієнт приймає по описаній вище схемі (див. підготовка до ректороманоскопії).
При підготовці клізмами за 2-3 дні до дослідження хворому призначають безшлакову дієту, напередодні дослідження – 30 г касторової олії всередину. Увечері напередодні роблять 1-2 очисні клізми по описаній вище методиці. Вечеря не дозволяється. Вранці в день дослідження допускається легкий сніданок і знову роблять 1-2 очисні клізми за 2 години до процедури.